Ekonominin Kısaca Tanımı ve Tüketim  

  RSS

PisagorunYollarıTaştan
(@pisagorunyollaritastan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 1
22/04/2018 9:16 pm  

Giriş

Ekonomi ile ilgili bir bölüm olmadığı için  ve genel forum düzenini bozmamak için sosyal bilimler alanında açıyorum. Eğer ekonomi adı altında bir bölüm açılırsa konunun oraya taşınmasını rica ediyorum. Bugünden itibaren ekonomi ile ilgili paylaşımlar yapmayı hedefliyorum. Ekonominin tanımından başlıyorum. Yani sıfırdan bir ekonomi dersi olarak da adlandırabilirsiniz.

Ekonominin Kısaca Tanımı

Arapça karşılığı ”iktisat” olan ekonomi bir çok ilişkinin arz ve talep üzerine kurulduğu bilim dalıdır. İktisat aynı zamanda ”tasarruf’‘ anlamına gelir.

Tüketim

Önce tüketeceksiniz. Çünkü ekonomi dediğimiz şey tüketimle başlar. Tükettikten sonra geride kalan para ya da emtia tasarruf olur. Bu tasarrufla yatırım yaparsınız. Yatırımla da üretim olur. Sonra tüketim yeniden başlar. Ekonomi oldukça çelişkilidir. Tüketim olmazsa refah seviyesi yükselmez. Fakat tasarrufa da ihtiyaç vardır. Bu çelişkiler içinde nasıl karar alırız? Yapılması gereken o anki şartlar neyi gerektiriyorsa yönetimin o politikayı uygulamasıdır. Örneğin enflasyon varsa yatırım, deflasyon varsa tüketim teşvik edilir.


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol