YKS matematik tavsiyesi, isteyene...  

  RSS

aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 33
17/05/2018 11:21 pm  

Sevgili arkadaşlarıma selam. Okuldaki öğretmeninin tarzında ayak uyduramayan, özel ders alamayan veya bir şekilde matematiği halledemeyenlere tavsiyelerim var. Dikkatli ve özellikle SABIRLI olursanız işe yarayabilir. 

Öncelikle genel durumdan bahsedeyim: Sevgili canım öğretmenlerimizin hiç de azımsanamayacak kadarlık bir kısmı at koşturur gibi ders anlatıyor (sistem gereği). Kurslar desen aynı, temel liseler vs değişmiyor. Onlar sadece öğrencilerin daha fazla sorusunu çözüyorlar. Özel ders alan var alamayan var, bir de benim gibi özel derste aktif olamayan, konsantrasyonunu sağlayamayanlar var.(garip,evet)  Kitaplarda konu anlatımları var, işe yaramıyor. İnternette bolca konu anlatım videoları var. Hatta o kadar varlar ki kitap falan çıkarmışlar artık o derece. Bunu biraz açayım:

Şimdi, kimi kanallar olayın YKS olduğunu unutmuş olacak ki işi çok basite alıyor. Kolay kolay anlatıyor, videoların mantık yönünden kalitesini artırmadan bırakıyor. İşe yaramıyor! Kimi kanallar (affınıza sığınıyorum) gerizekalıya anlatıyormuş gibi anlatıyor, adamın sinirlerini bozmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Bazıları ise, konuyu anlattıktan sonra hop zor soruya bir dalıyorlar feleğimiz şaşıyor. O zor soruyu anlıyoruz lakin test çözmeye çalıştığımızda gümlüyoruz. Neden? Biz mantık öğrenmedik ki soru tipi ezberledik. 

Lisedeyken bir fizik öğretmenim vardı, ne kadar zor o kadar iyi diye diye nefret ettirmişti beni fizikten. Artık nasıl içime işlemişse ... Aman uzak durun böylesi insanlardan. Bu da bir hayat tavsiyesi 🙂 

Sorunlardan bahsettik, şimdi çözümlere geçelim:

Öncelikle sakin olun, sizde bir eksiklik yok. Sadece doğru öğretmenle karşılaşmadınız. İnternetteki kanallardan sakın ola ki hepsini birden takip etmeye kalkmayın. Beyniniz çorba olur. Herkesin bir anlatım tarzı var ve o anlatım tarzına bir alışma süreci var. Zamanınızı değerli kullanın. Bir tanesini seçin, gerekirse diğerlerinden takviye alın ama ana kanalımız bir tane olsun. Hatta konu öğrenme sürecinde fazla oyalanmayın mümkünse. Soru üzerinden de matematik öğrenilebilir. Ben 20 soruluk bir testin 15 tane sorusunu sorduğumu bilirim hocama. Konu anlatımını fazla uzatmayacağız, bol soru çözeceğiz. Yanlışlarının doğrusunu öğrendikten sonra otur, çözümü sil - 2. Tekile geçtim pardon 🙂 - tekrar çöz. Çözemedin mi? Git bir daha sor. Yine ben, aynı matematik sorusunu 5 defa sorduğumu bilirim aynı hocaya, sağolsun her seferinde de sabırla anlatmıştı bana. Kitap bitir, bitirince psikolojik olarak daha iyi hissediyorsun ve mucizevi bir şekilde denemelerde başarılı oluyorsun. 😀 mucizevi evet. 

Tamam, dürüst olalım. Bu tavsiyeleri her yerde bulabilirsin. Ama buraya kadar okuduysan benim altın tavsiyemi hak etmişsin demektir: umarım site kurallarını falan ihlal etmiyorumdur. Khan Academy Türkçe. Bu sitede (YouTube değil) konuların çok güzel bir şekilde katagorizasyonu -böyle bir kelime var mı gerçekten- yapılmış. Git, öğren. Her ne kadar dublaj videolar olsa da ben orada ÖZÜ buldum. Mantığı buldum. Kendi beynimin değerli olduğunu hissettim, sistemin yaptığının aksine. Bence, sınava hazırlanıyorsan bu siteden hazırlanmalısın. Üstüne bol soru ayrıca. 

Önemli: videolar başta basit gelecek, ben bunları biliyorum moduna gireceksin, atlayacaksın videoları. Yapma sakın. Başlıklar basit, bazı videolar gerçekten basit ama içinde, aralarında sıkıştırılmış öz var, onu oradan çekip almayı bil. Hadi arkadaşım, seni bekleyen bir gelecek var. Ülkenin haline bak, evrim müfredattan kaldırılıyor, adam kansere ilaç geliştirdim diyor onu dinsiz ilan ediyorlar vs vs. Kendine gel, başar sonra gel ülkemizi geliştirelim. Türkiye bilimde daha iyi olabilir. İnanırsak. Umarım faydalı olabilmişimdir.  Hepinize bol bilimli günler diliyorum!


CevapAlıntıla
Kadirhan
(@kadirhan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 13
17/05/2018 11:28 pm  

teşekkürler tavsiyeniz için.son bir buçuk ay kalsada sınava dediğinizi bi göz gezdirip işime yararsa devam edicem


Aristoplat ve aylakadam beğendi
CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol