Başlayalım  

  RSS

aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 10 ay önce
Paylaşımlar: 30
23/05/2018 11:25 pm  

 37 gün sonra sınavım var! Bi' geçsin bakalım şu süre! 😆  😝 Okunan kitaplar hakkında buraya kısa kısa notlar düşmek mantıklı olur.


CevapAlıntıla
aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 10 ay önce
Paylaşımlar: 30
15/11/2018 12:13 am  

Stefan  Zweig, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu. Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kadın o kadar güzel aşık olmuş ki... Okuyup bitirince insan aşık olmak istiyor. Dikkatinizi çekerim, aşık olunmak değil, olmak istiyor. Çünkü kitapta anlatılan şey aşkın ne olduğu, nasıl güzel olduğu değil kanımca; asıl anlatılan şey aşkın insanı neye çevirdiği, hayatımızı nasıl değiştirebildiği. O hissi verebilmek her yazarın harcı değildir. İşte Zweig'ın farkını burada anlıyoruz. Ve eserinin neden modern "klasikler" kategorisinde olduğunu da... Yani, ruhunu da beslemeli insan, her şeye rağmen. Kitabı bitirdiğimde ruhumun canlandığını ve kalbimin biraz daha hoş hale geldiğini hissettim. Kesinlikle tavsiye ederim. 🌺 


CevapAlıntıla
aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 10 ay önce
Paylaşımlar: 30
14/01/2019 5:55 pm  

YILAN UYKUSU  -   SAİT FAİK ABASIYANIK

İşte karşı karşıyasın. 
İşte o da senin gibi; elli ayaklı, kaşlı gözlü, sıhhatli hasta, sarışın esmer, kafası var, saçları var, kirpikleri var, yalan söyleyen ağzı var. Yüzünde küçük küçük kavga, taş, düşme izleri. Yaramaz bir çocuğun her şeysi, ufak ufak her şeysi. 

İşte elleri, parmakları. İşte ayakları. Kim bu? İnsanoğlu! Senin gibi, tıpkı tıpkısına apaynı. İşte gözlerinde yaş, işte gülüyor.İşte ekmeğini ısırıyor. Bak, patates salatasını attı ağzına. İşte çatalında uskumru. İşte şarap bardağı dudağında. İnsanoğlu, tıpkı senin gibi apayrı. Canına sokacağın geliyor. İşte gazete okuyor. İşte cıgara paketine imzalar atıyor.İşte portakal yiyor. İşte türkü söylüyor. Bilmediğin dilden bir türkü söylüyor. Arada bildiğin, kanında dolaşan şu Türkçe dilinden " Karabuberim buberim buberim!" diyor. Sonra " Asepiya piluti keton İbrahim!" 

İşte karşı karşıyasın. Haydi bakalım bil onu. Anla bakalım. Kendini anlat bakalım. İşte sıkılıyor. Geniş Geniş nefes alıyor. İşte cıgara paketine sevdiğin parmaklar uzandı. İşte sevdiğin dudağın kıvrıntısından duman çıkıyor. Haydi bakalım, bil onu bakalım. Kimdir? Senin hakkında ne düşünür? Şu saatte nerede olmayı ister? Senin sevgin umrunda mı?  Haydi bil bakalım!

"Karabiberim, karabiberim, biberim nasıl edelim, nasıl edelim, candarmalar geliyor, cızlam edelim." İşte karşı karşıyasın. Haydi bakalım, söyle söyleyeceğini, de diyeceğini. Dinler de, tatlı tatlı dinler de. Sevgiden söz aç. Ne çıkar; o seni anlarsa değil, sen onu anlarsan bir şeyler olacak.

İşte karşı karşıyasın. Birdenbire kalkar, dudaklarından öpebilirsin. Gözlerini kapar, ne güzel gözlerini kapar. Belki de seni görmemek içindir. Sen de kaparsın gözlerini, belki de onu görmemek içidir. Ne sen onu, ne o seni anlıyor. Belki anlamak ikinizin de işine gelmiyor. "Tam tanı, kendini tanı." işe başla bir kere bu yönden. Sonra, onu da anlayacaksın.

...

 

 

Bu ileti 1 ay önce tarafından aylakadam tarihinde düzenlendi

CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol