[Çözüldü] Selam herkese!  

  RSS

aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 33
05/05/2018 12:34 pm  

Dünyaya bir bakıp düşünüyorum da, o kadar çok farklı düşünce tarzı var ki... Bence insanlığın tek zenginliği bu. Farklı fikirler, farklı düşünceler. Ama maalesef boktan bir düzenin içinde yitip gitmişiz. Üniversiteye hazırlanmaktan, para kazanmaya çalışmaktan düşünmeye vaktimiz olmuyor. Olan vaktimizin de nereye gittiği belli, sosyal medya. Bu bence, gerçekten büyük bir sorun. Kim bilir ne parlak fikirler çıkacaktı da hep birileri tarafından törpülendi. Hep dikkatimiz dağıtıldı. Gerek insanlar tarafından, gerek sistem tarafından. Mesela ben, kendimi bildim bileli psikolojiye, özellikle nöropsikolojiye, ilgi duyan bir insanım. Ortaya yeni bir fikirle çıkacağımı iddia etmiyorum lakin deli gibi merak ediyorum. Üniversiteye hazırlanıyorum, eşit ağırlığım doğal olarak. Ama psikoloji dersini sözeller alıyor. Nasıl bir tezat bu? Bölüm EA öğrencilerini istiyor, ders sözellere veriliyor. Benim yapmam gereken ise tipik bir eşit ağırlık öğrencisi olarak, OKUMAM GEREKEN kitapların isimlerini EZBERLEMEK. Ben isyan etmeyim de kim etsin? Yoruldum artık dostlar. İçimi kıpır kıpır eden konular kenarda bana göz kırparken, bilmek zorunda olmadığım şeyleri beynime zorla sokmaya çalışmaktan bıktım. Umarım güzel ülkemin iyi bir psikoloji eğitimi alabileceğim bir üniversitesine giderim de kurtulurum. Ve yine umarım, orada her şey daha farklı olur. (Yazı uzun oldu, özür dilerim; bu arada aile sorununa hiç girmedim, siz anladınız.)


CevapAlıntıla
Lucretius
(@lucretius)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 5
05/05/2018 5:20 pm  

Üzücü bir durum. Hatta daha da ötesinde saçma. Bizim okulda eşit ağırlık öğrencilerine de sayısal öğrencilerine de psikoloji ve felsefe dersleri zorunlu. 


CevapAlıntıla
Papyonlu
(@papyonlu)
Koaservat
Katılım: 6 ay önce
Paylaşımlar: 1
04/01/2019 3:15 am  

Psikoloji her bölüme zorunlu olması gereken bir ders. Sayısal ya da başka bir bölümde okuyor olmanız bir şeyi değiştirmez. Önemli olan yeni şeyler öğrenme isteğinin her zaman var olabilmesi. Felsefe ve Psikoloji iyi bir öğretmenin dilinde yeni ufuklar açabilir. Mantık dersi tutarlı düşünce oluşumunun temelidir. Bu dersler de lise öğrencilerine verilmelidir. İyi bir öğretmenin elinde beden eğitimi dersi de çok önemlidir. Bu yüzden size saçma gelen şeyler hakkında ve şu anda değiştiremeyeceğiniz şeyler hakkında takılı kalmayın. Öğrenmeye odaklanın. 


CevapAlıntıla
aylakadam
(@aylakadam)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 33
14/01/2019 5:25 pm  

Değiştiremeyeceğin şeylere odaklanıp yıpranmak doğru değil, katılıyorum. Acemice biraz. Sınav geçti. Ben ve birçok insan bir yerlere yerleşti. Şu an yapılacak şey her yönden öğrenmeye açık olmak, deneyim kazanmak. Atlatılması gereken süreç atlatıldı. Artık yapılması gerekenleri yapma vakti. Herkes için.


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol