Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens  

  RSS

salvador dali
(@birlitoygar)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 3
14/06/2018 6:38 pm  

Kitap içeriklerini, beğendiğiniz-beğenmediğiniz, size doğru gelen-doğru gelmeyen konuları tartışalım.  


CevapAlıntıla
Morgan
(@morgan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 12
16/06/2018 7:30 pm  

Din gibi insan uydurması kültürel değerlerin insanları bir arada tutup işbirliği yapmalarını sağlayarak toplumu oluşturduğu konusunda fazlasıyla abartıyor. Hayali düzenin sosyal insan toplumunu yaratmada ne derece katkı yaptığı tartışmalıdır. Bence, insanların sosyal bir toplum oluşturmasını gerçek ekonomik ilişkiler(üretim ve mübadele süreci) sağlar. Elbette, yazar kapitalizm ve komünizmi de hayali düzenin bir parçası olarak gördüğü için toplumu yine hayali düzen yaratmış oluyor. İnsanın emeğini doğal kaynaklara uygulayıp sonra bunu başkasının emeğiyle takas etmesinde hayali olan nedir?  Ayrıca görünen o ki işbirliğinin anlamını aşırı şekilde genişleterek insanların bir arada var olup herhangi bir biçimde etkileşime girmesi olarak ele alıyor. Bu bakış açısıyla devlet denen hırsızlık ve cebir kurumunu dahi işbirliğinin parçası olarak düşünüyor. Karşılıklı fayda ya da fedakarlığa dayanmayan bir etkileşimi işbirliği olarak adlandırmak oldukça yanlış.

Diğer bir mesele ise din kavramının içine tüm ideoloji ve felsefeleri koyması. Dini insanüstü düzene olan inanca dayanan değerler sistemi olarak tanımlıyor. Dahası bilimsel bulguların ideolojik, felsefi ve dini inançlar ile uyuşmadığını dolayısıyla uydurma olduğu söylüyor. Bir çok felsefe ve ideoloji insanüstü düzene dayansa da ortaya değerler sistemi koymaz. Yazarın fikrinin tersine üretim araçlarının özel mülkiyeti ve iş bölümü(kapitalizm ya da liberalizm) ortaya değerler sistemi koymaz. Liberalizm bunun sosyal bir refah toplumu yaratmada kusursuz olmayan ama işe yarar ve uygulanabilir bir sistem olduğunu ekonomi ve sosyoloji bilimlerine dayanarak söyler. 

Kitabın başka bir iddiası da bilimin temelde para ile geliştiği. Paranın bilimsel gelişmeleri hızlandıracağına şüphe yok ancak özgürlük olmadan para tek başına fazla bir anlam ifade etmez. Parayla zorlama bir şekilde belli bilimsel alanlarda gelişme kaydedebilirsiniz ancak özellikle sivil teknolojide özgürlük olmadan büyük olasılık hiç gelişme yaşanmaz. 

Laissez faire Laissez passer


CevapAlıntıla
Dincay
(@dincay)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 3
13/07/2018 6:39 pm  

Sizce Sapiens neden bu kadar popüler oldu?

Kitap çok güzel, sürükleyici ama piyasada aynı güzellikte bir sürü bilimsel kitap var. 

 


CevapAlıntıla
gribey
(@mustafa-selim)
Koaservat
Katılım: 11 ay önce
Paylaşımlar: 2
16/07/2018 2:56 pm  

               Öncelikle kitap genel hatlarıyla doyurucu bir eser. Okuduğunuzda türümüzün tarihi hakkında ortalama bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Dünya'da bu kadar öne çıkmasının başlıca sebeplerinden birisi ise zannımca insanlara bu konuyu net bir şekilde bilimsel kanıtlar sunarak indirgeyebilmesi. Kitapta en beğendiğim nokta bilimin ne olduğunu birden çok örnek ile izah etmesi; inek ve süt  örneği burada çok efektif olmuş. Bir inek hakkında araştırma yapmak istiyorsanız hem psikolojisi hem de süt verimi hakkında yapabilirsiniz fakat pragmatist düşünce süt vermesini daha mühim bir konu olarak gördüğü için muhtemelen size ineğin psikolojik durumu için araştırma bütçesi çıkarmazlar süt verimi alanında çalışma yapmanızı önerirler ama bu konuyu yapmak ısrarla yapmak istiyorsanız ineğin psikolojik sağlığının süt verimine olan etkisini kanıtlayarak araştırmayı yapabilirsiniz. Bu tür ayrımlar araştırma yapmak isteyen ya da üzerinde çalışan kişiler için çok önemli bir durum.

Kitabın dili pek yorucu değil fakat edebi bir hassasiyet de gözetildiği söylenemez. Bazı bilmediğiniz gerçekleri yüzünüze vurması sayesinde bu eksiği hissettirmiyor. Serinin devamı olan Homo Deus edindiğim ve okuma listemde olan bir kitap. Anlayacağınız Harari kendi tabiri ile "Tanrılaşan İnsan"ı ilk kitaptan merak içerisine sokmuş durumda  😉 

Son olarak insan türünün 100-150 birey üzerine çıkan bir tür olduğu ve bunun bizi "İnsan" yapan en önemli değerlerden biri olduğu evrimsel çizelgede anlatılmış bu kitapta. Kadının-erkeğin sosyal davranışlardaki rolleri insan ölçeğinde değerlendirilmiş ve tüm teoriler anlatılmış. Okumaya değer bir eser olduğunu düşünüyorum. Entelektüel birikim ve primitif evrim bilgisi için okunmalı ve değerlendirilmeli.

           


Rıza Uludoğan beğendi
CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol