[Çözüldü] Endokrin ve immun sistemlerin bağı  

  RSS

Freud
(@freud)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 1
22/04/2018 10:57 am  
  • Insanların duygudurumlarını endokrin ve sinir sistemler oluşturur;bilhassa norotransmitter ve bağlantı kaldırılmış kötüye gidince kişide immun rahatsızlıklar ya da somatopsikolojik rahatsızlıklar oluşur ve tıp çoğu zaman çaresiz kalı bağlantı kaldırılmış çoğu zaman ağır stres gibi durumlarda immun sistemin yanlış çalışmasıdır .Iyi de noroendokrin sistem ile immun sistem arasında nasıl bir bağ vardır ki?

CevapAlıntıla
Aristoplat
(@aristoplat)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 55
22/04/2018 1:16 pm  

Öncelikle duygu durum hormonlarımıza bakalım bunlar; Serotonin, Endorfin, Dopamin, Adrenalin vs. 

Bu tür hormonlar immun sistemi nasıl etkiliyor diye sormustunuz. 

Şöyle düşünün kanınızda bol miktarda stres hormonu var vücudunuzdaki etkileri malum sizi halsiz ve bitkin hissettirecek böyle bir vücudun savunması düşmezmi sizce tabikide düşer.

 


CevapAlıntıla
Pedram Türkoğlu
(@raptor)
Editör Moderator
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 2
22/04/2018 2:19 pm  

Aslında bu ilişki karşılıklıdır. İmmün sistem hücreleri sitokin denilen sinyal molekülleri ile santral sinir sistemini uyarabilir. Santral sinir sistemi de sempatik aktivite (nörepinefrin, epinefrin vb.) ile immün sistemi uyarabilir.

Lenfoid organların parankimi (işlev gören kısmı) baskın olarak sempatik sinirler tarafından innerve edilir. Ayrıca lenfositler gibi profesyonel immün sistem hücrelerinin yüzeyleri de nörepinefrin gibi sinyal moleküllerine karşı alfa veya beta adrenerjik reseptörler içerir.  Dolayısıyla akut stres altında immün sistem hücrelerinin aktivitesi artarken; kronik stres durumunda azalır. Çünkü sürekli bir uyarana maruz kalan hücreler yüzey reseptörlerini azaltarak (down-regulation) duyarsızlaşma (desensitizasyon) geliştirirler.

Homo sapiens universalis


lethe, aylakadam, transcendental deduction ve 1 kişi beğendi
CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol