Rasyonalizm Nedir?  

  RSS

volantego
(@volantego)
Koaservat
Katılım: 9 ay önce
Paylaşımlar: 6
11/09/2018 5:23 pm  

Rasyonalizm, Fransızca kökenli bir kelime olup Türkçe’ye akılcılık olarak tercüme edilebilir. Rasyonalizme göre doğru bilgiye ulaşmak mümkündür ve bilgi, sadece akıl ile ulaşılabilecek bir konumdadır. Bu bağlamda evrensel, objektif, mutlak bilgilere akıl kullanılmaksızın kesinlikle ulaşılamaz.

Felsefe tarihi içerisinde Rasyonalizm, ilk olarak Antik Yunan‘da kendisine yer bulur. Her ne kadar ilk Rasyonalist filozofların Socrates, Platon ve Aristotales olduğuna inanılsa da, bazı felsefeciler bu akımı başlatanın Parmenides olduğunu düşünmektedir. Rasyonalistlere göre matematik, bilginin kusursuz bir örneğidir. Matematiğin doğası gereği içerdiği tüm bilgiler, objektif, evrensel ve kesin olarak kabul edilebilir. Bu yüzden, kişiden kişiye değişmeyen evrensel bilgilere ulaşmak istiyorsak, elde ettiğimiz bilgiler ile matematiksel bir iletişim kurmak, “rasyonel bir temellendirme” yapmamız gerekir. Rasyonel bir temeli olmayan “şeyler” bilgi niteliği taşımazlar.

Kaynak:

Rasyonalizm Nedir?


CevapAlıntıla
ceyhun köroglu
(@ceyhun21)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 57
23/09/2018 1:14 am  

Aklın ve rasyonel düsüncenin önemine dair kısa bir paylaşım yapmak istedim.

2 adet durumdan bahsedecegim.

1 -Dünya kültürleri ile ilgili uluslararası bir konferans yapildigini ve dünyanin her ülkesinden katilimcilarin oldugunu hayal edin. Bu konferansin konusu kültür degilde milliyetcilikte olabilir ya da dinler.Bu konferanslarda emin olsun rasyonellikten ve akıldan söz edemeyiz. Sonuc olarak bu konferanstan fikir birligi cikmamakla beraber büyük ihtimal birbirlerini yiyeceklerdir. Çünkü herkes kendi kültürünü üstün görecek, en ari ırk bizim ırk diyecek ya da en dogru din bizim dinimiz diyecek. Görüldügü gibi bu konular insanligin aklıyla eristigi seyler degil aksine suni kavramlardır, modern mitlerdir. Günümüzde dahi dünyanın icinde bulundugu durum, insanoglunun bu mitlere atfetmis oldugu akıldışı önemden kaynaklanmaktadır. 

Şimdide Matematik ya da Geometri ile ilgili uluslararası bir konferans yapildigini ve dünyanin her ülkesinden katilimcilarin oldugunu hayal edin ve sonuclari karsilastirin. 

Not: Örnek bana ait degildir.


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol