İnsan eylemlerinde özgür müdür?  

  RSS

Cosmos
(@kalkulus)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 9
26/06/2018 9:43 pm  

İnsan bulunduğu eylemlerde tamamen özgür müdür? Determinizm, indeterminizm vb. görüşlerden hangisine/hangilerine katılıyorsunuz?


CevapAlıntıla
erdy
 erdy
(@erdy)
Koaservat
Katılım: 11 ay önce
Paylaşımlar: 2
03/07/2018 12:29 pm  

İnsanın eylemlerinde tamamen özgür olduğu sözylenemez. İnsan psikolojik, biyolojik ve toplumsal bir çok sınırlamaya tabidir. https://www.quantamagazine.org/brain-computer-interfaces-show-that-neural-networks-learn-by-recycling-20180327/ Bu linkte bahsedilen araştırmada öğrenme sürecinde nöronların davranışları incelenmiştir. Nöronların yeni bilgi edinilirken verimsiz bir şekilde çalışıyor olabileceği ve önceki bilgilere bağımlı olarak hareket ediyor olabileceği gösterilmiştir. Yani öğrenme sürecinde bile insanların tamamen bağımsız olduğu söylenemez. Bu yüzden insanın düşüncelerinde özgür olduğu düşünülse bile hareketlerine kısıtlara tabi olduğu düşük bir ihtimal değildir. Düşüncelerin özgürlüğü konusu ise, hem bilincin ne olduğu ve nasıl varolduğu konusundaki bilgilerin yetersizliği hem de evrenin tamamen determinist bir bakış açısıyla anlaşılmasının imkansızlığı nedeniyle oldukça zorlayıcı bir konudur. Bu konu üzerinde kesin bir kanıya varmak şu an için mümkün değildir. Bu yüzden özgür irade konusundaki en mantıklı kabul bence insanın kararlarında özgür olduğu ancak bazı kısıtlamalara uyarak hareket ettiği şeklindedir.

Evrenin işleyişini determinist bir bakış açısıyla tamamen anlamanın imkansızlığı özellikle 20. yüzyılda çeşitli bilim insanları tarafından gösterilmektedir. Bu konuda bilgi almak için stuffyoushoulknow podcastlerinden kaos teorisiyle ilgili olanı dinleyebilirsiniz. İlgi çekici bir podcasttir ve determinizm düşüncesinin gelişimini açık ve basit bir şekilde anlatır. Bu imkansızlığı kısaca evreni bu kadar ayrıntılı gözlemlemek için gereken enerjini sonsuz olmasıyla açıklayabiliriz. Bu gereksinim sebebiyle gelişmiş teknolojilerle bile hata payının sıfıra indirilemeyeci düşüncesi yaygındır.

Determinizm konusunda geçerli anlayış bu şekilde diye biliyorum. Eğer yanlışsam lütfen düzeltin.


CevapAlıntıla
ceyhun köroglu
(@ceyhun21)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 57
02/09/2018 1:33 pm  

Sözü edilen irade kavramı bir yanılsamadan ibarettir. Mutlak özgürlük bir yana, insan olarak herbirimiz esaret altındayız ve sürekli bizim dışımızdaki şeylerin etkisi altında, alıcı durumundayız. Yapabileceğimiz en olumlu şey durumumuzun farkında olmak ve yapabildiğimiz ölçüde aklımızın ışığında yaşamaktır. 

 


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol