Felsefe ve Din  

  RSS

Aristoplat
(@aristoplat)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 55
23/04/2018 1:06 pm  

Felsefe gerçekten insani dinden soyutlar mi ?

Din felsefesinin konuları nelerdir ?

Metafizik neden olgusal değildir?

Materyalizme farkli bir bakış açısı ne olabilir?

Bu ve benzeri sorularınızı bu başlık altında açıklayabilirsiniz


CevapAlıntıla
ceyhun köroglu
(@ceyhun21)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 57
23/04/2018 10:56 pm  

Bana kalirsa teoloji ve felsefe birbirinden keskin bir sekilde ayrilir ve bu bazi filozoflar tarafindan acikca ortaya konmus. Ilk soruyu dusunecek olursak, aslinda insan hem felsefe yapip hemde inanclarini koruyabilir. Bunun sarti bence bazi bilim insanlarinda oldugu gibi, dini inanclari tamamen akildan, mantiktan bagimsiz olarak  ele alabilmektir. Ender olsada bazi insanlar bunu yapabiliyor. Fakat dinlerdeki dogmatik bilgi türü ve dogru bilgiye halihazirda ulastigini iddia eden bir yapi ile felsefe gibi özgür, sinirsiz ve dinamik bir disiplinin bir arada yurutulmesi oldukca zor geliyor bana.


CevapAlıntıla
Aristoplat
(@aristoplat)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 55
26/04/2018 12:52 pm  

evet önceliğimiz özgür düşünce ortamı İslam Rönesansı ve Antik Yunan Medeniyeti,  17 ve 18. yy. Aydınlanma Çağı bunun bir göstergesidir. dediğiniz gibi dinsiz olmak şart değil fakat sorgulayan ve eleştiren bir düşünce orta yolu bulmakta zorlanıyor örneğin yarım felsefe ile ateist veya yarım felsefeyle dindar olması garip ama süregelen bir olay. İnsanların olaylara sadece tarafsız ve objektif bakması gerekli ben bu şekilde düşünüyorum.teşekkür ederim.   


ceyhun köroglu beğendi
CevapAlıntıla
Ömer Faruk
(@mrtekinarslan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 2
14/05/2018 6:28 pm  

Felsefe insanı dinden soyutlar mı bir yana tarihsel açıdan dinin felsefeden yararlanma gereksinimi duyduğu, yeryüzünden silinmemek adına kendini felsefeyle açıklamak zorunda hissettiği zamanlar başladı iş bu noktadan sonra felsefeye ve bilime kendini kabul ettirme biçiminde ilerledi/ilerlemekte diye görüyorum. Felsefe insanı dinden soyutlamayabilir (az görülen örnekleriyle de olsa, ki bu örneklerin de içsel rahatlama nedeni bence çoğunluktadır) ancak din var oluş bakımıyla insanı felsefen kesin biçimde soyutlamak ister. Metafizik denilen tasarının ise olgusal olmayışı sözlük anlamıyla ''olgu''nun ''varlığı deneyle kanıtlanmış şey'' olarak açıklanmasındandır diyebilirim.


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol