İnsani Seçilim Mekanizması ?  

  RSS

Ahmet emir
(@ahmet_emir)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 1
28/04/2018 4:39 pm  

Okuduğum makalelerin birinde insan evriminin hala devam ettiği  söyleniyordu. Bununla ilgili olarak aklımda bir düşünce gelişti. Bilindiği üzere insan zekası sayesinde Dünya'nın hakimi oldu, teknoloji gelişti ve gelişiyor, insana özgü diyebileceğimiz toplum ve devlet mekanizmaları oluştu. Peki sorgulamak istediğim fikiri söyleyeyim. Şuanda yaşamakta olan Homo Sapiens Sapiens denilen modern insanlar yani biz çokta iyi varlıklar değiliz. Yani diğer insanlarla alay edip onları aşağılayabiliyoruz, fiziksel ve psikolojik zorbalık yapabiliyoruz ve daha da kötü olan iğrençlikler. Bu zulüm gören insanlar psikolojik olarak zarar görüyorlar ve bu zararlar yüzünden deprosyana girebiliyorlar hatta intihar edebiliyorlar veya sadist olabiliyorlar (Adolf Hitler ). Yada daha fazla çalışıp büyük yerlere gelebiliyorlar( Aşık Veysel ). Peki bu sosyal psikolojik durum doğal ve cinsel seçilimden farklı olarak başka bir seçilim mekanizması oluşturmuş olabilir mi ? Cevaplarınız için teşekkürler her türlü eleştiriye açığım.


CevapAlıntıla
Pedram Türkoğlu
(@raptor)
Editör Moderator
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 2
29/04/2018 3:12 pm  

"İyi" ve "kötü" insan yapımı kavramlardır. Doğada iyi veya kötü yoktur. İnsan, özde ne kötüdür ne iyidir; hem kötüdür, hem iyidir. Ama bu yaşama biçimi insanı kendine yabancılaştırmış ve özsel bir kötülüğü varmış yanılsaması üretiyor. Bütün yaşam döngüsünü başka tek hücrelilerin genetik materyali ile sağlayan virüsler iyi veya kötü müdür? Ya da yumurtalarını başka kuşun yuvasına bırakan ve orada katliam yaratan guguk kuşunun (Cuculus canorus) kuluçka parazitliği iyi veya kötü müdür? 

İyi ve kötü de, insanların geliştirdiği sosyokültürel sistemdeki "ahlak" anlayışından kaynaklanıyor. Malum Nietzsche'nin de dediği gibi "Âhlaksal olay yoktur, yalnızca olayların ahlâki yorumu vardır.”

Bu durum temelde doğal seçilim ve çeşitlilikten kaynaklanıyor. Fakat yerini memlere bırakıyor. Yani kültürel evrime. Dolayısıyla şu an oturup, düşünüyoruz ve kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri başkasına yapma düşüncesi üzerine ahlak anlayışı yaratıyoruz. Bu da bazı davranışlara "iyi" ve "kötü" sıfatı getiriyor. Her şeyin temeli olan çeşitlilik de bu sürece aracılık etmeye devam ediyor. İyi insanlar ve kötü insanlar gibi... Sonuçta bir hikayede iyi olan, başka bir hikayenin kötüsü olabiliyor.

Homo sapiens universalis


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol