Evrim tam olarak hangi noktada başlar?  

  RSS

Sisyphos
(@sisyphos)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 2
26/04/2018 7:41 pm  

Selamlar, merak ettiğim bir mesele var. Evrimi bir süreç olarak ele alırsak tam olarak hangi noktada başladığını söyleyebiliriz? Elbette bigbang bu işin başlangıç noktası ya da henüz o kadarını biliyoruz, ama hali hazırda atomik düzeyde olmasada moleküler düzeyde evrim çalışmaları mevcut mu? Varsa çalışmalara ulaşabileceğim bir kaynak var mı?


CevapAlıntıla
Morgan
(@morgan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 12
26/04/2018 9:12 pm  

Soruya cevap vermeden önce Oparin-Haldene hipotezinden bahsetmek gerek. Hipotez canlılığın kimyasal ve fiziksel süreçler sonucunda nasıl oluşmuş olabileceği üzerine bir senaryo çiziyor. Hipoteze göre canlılık 4 adımda oluştu. 

1- Küçük organik moleküllerin abiyotik sentezi, aminoasitler, nükleotitler.

2- Küçük organik moleküllerden büyük organik moleküllerin oluşması, proteinler, nükleik asitler. 

3-Bu moleküllerin zarla çevrili bir yapının içine girmesi, ön hücrenin oluşması.

4-Kendini kopyalayabilen moleküllerin ortaya çıkması böylece, kalıtımın başlaması. 

Bu hipotezin her aşaması ilk ortaya atıldığından beri deneysel olarak test edilmeye çalışıldı. Mesela, Stanley Miller ve Harold Urey 1953 yılında hipotezin ilk aşamasını test ettiler ve laboratuvarda tahmin edilen erken Dünya koşullarını taklit ederek çeşitli aminoasitler ürettiler. 

Hipotezin son aşamasını test etmek için bilim insanları laboratuvarda kendi kendini kopyalayabilen moleküller yaratmaya çalışıyor. İlk genetik materyalin RNA olduğu düşünüldüğü için Ribozim denilen ve kimyasal tepkimeleri katalize edebilen RNA molekülü üzerinde çalışmalar yapıldı. Sonuçta, kendi kendini replike edebilen RNA molekülleri üretildi.

Belirli nükleotit dizilimine sahip RNA molekülleri kendisini daha az hatayla daha hızlı replike edebilir. Bu yeteneğe en fazla sahip molekülün soyundan gelen moleküller zamanla göreceli olarak daha fazla olacaklardır. Bu bildiğimiz doğal seçilim sürecidir. Buna benzer bir süreç erken Dünya'da olmuş olabilir. 

Özetle, sorunun cevabı: son aşamada kesinlikle evrimin mekanizmaları işleyecektir. Bununla birlikte, kendini en azından kısmen replike edebilen moleküller varsa doğal seçilim daha uygun moleküllerin evrimleşmesine neden olabilir.   

Laissez faire Laissez passer


Sisyphos beğendi
CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol