Anaksimandros'un Kitabı HK.  

  RSS

Kırmızı Teletabı
(@kirmizi-teletabi)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 3
12/07/2018 5:40 am  

Merhabalar...

Linkini verdiğim video Celal Şengör'ün Tarihçi kitabevi söyleyişidir.

Celal Şengör 14. dakikalarda Thales ve Anaksimandros adında iki filozoftan bahsediyor. Bu iki filozof dünyanın konumu ile ilgili fikirlerini paylaşırken, 

Thales, dünyanın yüzdüğünü düşünürken Anaksimandros itiraz ediyor ve "Bence dünya boşlukta duruyor." diyor. Celal Şengör bu noktaya kadar anlattıktan sonra,

"Şimdi Tevratı açın, ve Eyyub kitabına bakın ve Eyyub kitabının 26. bölümüne gidin, 7. beyiti okuyun. 7.  beyit diyor ki; "Ve geceyi Kuzeyin üzerine serdik, dünyayı da boşluğa astık. Şimdi sıkı durun, size bir şey söyleyeceğim; Eyyub kitabı, Anaksimandros'dan 100 sene sonra yazıldı. Yani kitaptaki bu laf, Anaksimandros'dan alıntı."  diyor. 

Ben de sadece duyduğumla kalamam diye düşündüm. İnternet'te "Anaksimandros'un Kitapları" şeklinde arattığımda ismini telaffuz edemediğim bu üç kitap çıkıyor. 

Bu kitapların hangisinde Celal Şengör'ün anlattığı olay yazıyor, bilmiyorum. Celal hocanın verdiği bilgiyi temellendirmek için bu olay ile ilgili bir kitaba, makaleye, belgesele her hangi bir şeye  ihtiyacım var.  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 


CevapAlıntıla
Morgan
(@morgan)
Koaservat
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 12
12/07/2018 1:09 pm  

Herhangi bir felsefe tarihi kitabında büyük olasılıkla konuya ilişkin ayrıntılı bilgi bulabilirsin. İngilizce olarak google üzerinden araştırınca da çok kolay bir şekilde tatmin edici bilgiye ulaşıyorsun. 

Anaximander'in yazdığı kitaplar günümüze ulaşmamıştır. Sonraki filozofların kitaplarında Anaximander'in fikirlerine ilişkin parça parça ifadeler var. Bu yolla Anaximander hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Doğa Üzerine adlı kitabından güvenilir bir şekilde sadece kısa bir paragraf kaldığı biliniyor. Tales ise kitap yazmamıştır. 

Anaximander'in kozmolojisine ilişkin bilgileri Aristo'nun Gökyüzü Üzerine kitabından elde ediyoruz. Celal Şengör'ün bahsettiklerinin asıl kaynağı bu kitaptaki ifadelerdir. 

Kaynak:  https://bit.ly/2KRxWiD  

 

Laissez faire Laissez passer


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol