René Descartes Kimdir ?  

  RSS

Aristoplat
(@aristoplat)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 55
27/04/2018 11:05 am  

Ünlü Fransız matematikçisi ve filozof olan “Descartes” aynı zamanda bir bilim adamıdır. 1596 yılında La Haye de doğmuştur. İlk öğrenimini Cizvit Kolejinde yapan Descartes daha sonra üniversite öğrenimi Poitiers üniversitesinden aldı. Senelerce bir çok farklı ülkede kalarak ilmi çalışmalar yaptı.

Descartes, cebir ve geometri teorilerine getirdi yenilikler sebebi ile büyük matematikçiler arasında yer alır. Aynı zamanda kendisine felsefe alanında da önemli bir yer edinmiştir. Felsefe alanında skolastik sistemi reddetmiş ve Düşünüyorum, o halde varım! sözünden yola çıkarak teorilerini Salt Akıl temeli üzerine kurmuştur. Hayatta hiçbir şeyi ispatı olmadan kabul etmeyen Descartes, şüpheci bir tavır takınmıştır. Bu tavrı ile tanrının varlığını da sorgulayan Descartes, metafizik alanında yaptığı çalışmalar ile bu durumu kendine göre izah etmeyi başarmıştır. İlim alanında yaptığı çalışmalar ile kısa bir idealizm döneminden sonra realizme ulaşmayı başarır.
Ünlü filozof Descartes’in hem felsefe alanında hem de eserlerinde ilk olma özelliğini “Denemeler” adlı eserinde barındırmaktadır. Dört bölümden oluşan bu eserde, geometri, optik, meteorlar, metot konuları üzerinde durmuştur. Bu eseri ile felsefe alanına getirdiği yeniliklerin temellerini atarak, felsefeye daha modern ve daha yenilikçi bir biçim kazandırmıştır.

Frans Hals  Portret van René Descartes

Eğitim hayatı boyunca birçok alanda kendisini geliştiren Descartes, kayıt olduğu askeri okulda tanıştığı Isaac Beeckman sayesinde yaratıcı yeteneğinin farkına vardı. İnsanlığın gelişmesindeki temel bilimlerin geliştirilmesini kendisine vizyon olarak belirleyen Descartes bu alanda kendisini ve çalışmalarını oldukça ilerletmiştir. Çalışmalarına verdiği hızla kendisini bu şekilde hayatın akışına bırakan Descartes hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. Fakat evinde hizmetçisi olarak birlikte yaşadığı Hollandalı Helene den 1635 yılında “Francine” adlı bir kızı olmuştur. Descartes’in kızı çok uzun sürmeyen hayatını 1640 yılında sonlandırmıştır.

Descartes; “Hiçbir şey keşfedilemeyecek kadar uzak olamaz sözünü” hayatına uyarlamış ve yaptığı bütün çalışmaların peşinden bu söz doğrultusunda koşarak ulaşmıştır. Yaptığı çalışmalar ile başarı basamaklarında zirveye çıkmayı başaran Descartes, bu başarılı ve tarihte hep kendinden bahsettirecek çalışmalarına 54 yaşında 1650 yılında son vermiştir. Ölmeden ardında birçok eser bırakan Descartes ölümünün ardından da basılmamış bir çok eseri hayata geçirilmiştir.

Eserleri

 • 1618. Compendium Musicae (Kısa Müzik)
 • 1626–1628. Regulae ad directionem ingenii (Aklın Yönetimi İçin Kurallar)
 • 1630–1633. Le Monde (Dünya) ve L'Homme (Adam)
 • 1637. Discours de la méthode (Yöntem/Metod Üzerine Konuşma)
 • 1637. La Géométrie (Geometri)
 • 1641. Meditationes de prima philosophia (İlk Felsefe Üzerine Düşünceler)
 • 1644. Principia philosophiae (Felsefenin İlkeleri)
 • 1647. Notae in programma (Programlamanın Notları)
 • 1647. La description du corps humain(İnsan vücudunun Tanımı)
 • 1648. Responsiones Renati Des Cartes…(Yeniden Descartes Cevapları)
 • 1649. Les passions de l'âme (Ruhun Tutkuları)
 • 1656. Musicae Compendium (Müzik Özeti)
 • 1657. Correspondence(Yazışma)

Kaynak:  http://www.wikiwand.com/tr/Ren%C3%A9_Descartes


CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol