Baruch Spinoza Kimdir ?  

  RSS

Aristoplat
(@aristoplat)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 55
26/04/2018 4:14 pm  

Baruch Spinoza (d. 24 Kasım 1632, Amsterdam – ö. 21 Şubat 1677, Lahey), Benedictus de Spinoza veya Bento d'Espiñoza olarak da bilinmektedir. René Descartes ve Gottfried Leibniz ile birlikte 17. yüzyıl felsefesinin en önde gelen rasyonalistlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zamanında anlaşılmayan pek çok filozof gibi Spinoza da yanlış anlaşılmanın ve doğru anlaşılmamanın muhatabı olmuş, tuhaf bir çelişkiyle hem en büyük din düşmanlarından biri sayılmış, hem de eserinin temel kaynağının Tanrı sevgisi olduğu söylenmiştir. Bunlarla birlikte Spinoza'nın tam bir bilge yaşamı yaşadığı belirtilebilir. En büyük eseri Ethica adlı kitaptır.

Çalışmaları

  • Ethica
  • Tanrı, İnsan ve İnsanın Mutluluğu Üzerine Kısa İnceleme
  • Politik İncelemeler, (Tractatus Politicus)
  • Kavrayış Gücünün Gelişimi
  • Descartes Felsefesinin İlkelerinin I. ve II. Bölümlerinin Benedictus Spinoza Tarafından Geometrik Yöntemle Tanımlanması.
  • Tanrı Bilimsel-Politik İncelemeler

Kaynak: http://www.wikiwand.com/tr/Baruch_Spinoza

spinoza 1500483655 800x445

 


CevapAlıntıla
ceyhun köroglu
(@ceyhun21)
Bakteri
Katılım: 1 sene önce
Paylaşımlar: 57
27/04/2018 1:53 am  

Felsefesinin tam ortasında tanrı vardır ama tanrı ile kastettiği şey ezeli ve ebedi olan doğa idi. Tanrı yerine töz, cevher ya da doğa kelimelerinide kullanmıştır. Tanrı dediği bu tözün, sonsuz sayıda yüklemi        ( sıfat) vardir.Fakat insanlar tanrinin sonsuz sifatlarindan sadece ikisini bilebilirler. Birincisi düşünce yüklemi, ikincisi madde ( varlık) yüklemi. Zihnimiz tanrının düşünce yükleminin tezahürüdür. Bedenimiz ise tanrının madde yükleminin tezahürüdür. Spinozanın tanrısı semavi dinlerdeki gibi aşkın bir tanrı değildir. Aksine sonsuz, ezeli ebedi ve her şeyin ilk nedeni olan yaşadığımız evrene içkin bir tanrıdır. Herşey ondadır ve onda varolur. Etikada yaptığı töz (tanrı) tanımı:Töz derken, kendinde olan ve kendisi aracılığıyla kavranabilen şeyi anlıyorum, yani kavramı başka bir şeyin kavramından oluşturulması gerekmeyen şeyi.

Işte bu fikirlerinden dolayı yahudi cemaatinden afaroz edilmiştir. Yine aynı fikirler nedeniyle eserinin temel kaynağı tanrı sevgisi olarak tanımlanmıştır.


aylakadam ve Aristoplat beğendi
CevapAlıntıla
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol