Bebeklerin Ahlaki Yaşamı (Mayıs 2018)

NOT: Bu kitabın kitabevlerinde bulunamadığı tarafımıza iletildi. Konu hakkındaki açıklamamızı buradan okuyabilirsiniz.

***

Yazar: Paul Bloom
Çevirmen: Ezgi Kardelen
Yayınevi: Verita

 

Tanıtım Bülteni

Ünlü seri katil Ted Bundy de bir zamanlar bebekti, şiddet karşıtlığıyla tanınan Mahatma Gandhi de… Peki, bebeklerden sosyopatlar yaratan ‘karanlığın’ ya da empati ve merhamet duygularıyla dolu insanlar yaratan ‘aydınlığın’ kökenleri nerede aranmalı? İyiliği ve kötülüğü içimizde eşit biçimde mi barındırıyoruz? Paylaşımcılık, eşitlikçilik, fedakârlık gibi olumlu özelliklerimiz ve acımasızlık, saldırganlık, kıskançlık gibi olumsuz özelliklerimiz doğuştan mı gelir, sonradan mı edinilir? Onlara doğrudan zararı dokunmayan ‘yanlış davranışlar’, hem bebekleri hem de yetişkinleri neden bu denli öfkelendiriyor?

Yale Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak görev yapan Paul Bloom, Bebeklerin Ahlaki Yaşamı’nda bu sorulardan yola çıkarak ahlakın, ahlak algısının ve ahlaki dürtülerin evrimsel kökenlerine ışık tutmayı amaçlıyor. Bloom bu kitabında, konu üzerine gerçekleştirilmiş şaşırtıcı deneylerden, araştırmalardan ve çalışmalardan yararlanıyor ve ortaya hayli ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. Sonuçta hatırlamakta yarar var: “Bizler iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız, gökten inmiş melekler değil.”

*****

“Bloom’da, akademik çalışmaları anlaşılır ve çekici metinlere dönüştürebilme yeteneği var… Herhangi bir şüpheciyle tartışmaya girmekten haz duyacağını gösteren bir otorite ve açıklıkla yazıyor.”

–Washington Post-

*****

“Kavrayışı güçlü ve genellikle eğlenceli… Bloom soyut ilkeleri anlaşılır kılarak okunaklı bir metne dönüştürmeyi, karmaşık verileri basite indirgemeksizin sıradan okuyucu için anlaşılır kılmayı başarmış. Dili nükteli, sempatik ve tam anlamıyla sıra dışı… Ahlakın ve insanlığın doğasına ilişkin çarpıcı gerçekleri su yüzüne çıkarıyor.”

–Boston Globe-

*****

“Büyüleyici.”

–The Atlantic-

 

Kitap Bilgileri

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2015

Ebat : 14,5 x 21

Sayfa Sayısı : 286

Dil : Türkçe

Medya Cinsi : Ciltsiz

ISBN: 9786056533754

 

Satın Alma Bağlantıları

Satış dışı.

Just Babies (Kindle Store, İngilizce)